Saturday, December 20, 2008

Quote of the day - Günün Sözü (iki lisanlı bir yazı; a bilingual entry)

Vize hikayelerine küçük bir ara.

Biraz önce Time Out Istanbul'un Kasım sayısında, Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'nin Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu ile yapılan söyleşiden bir şey okudum:

"2010 Avrupa Kültür Başkenti ünvanına layık olmaya çalışan AKB Ajansı ve Nuri Çolakoğlu, kente kalıcı güzellikler bırakma peşinde...

NÇ: Gençlerin asla hatırlamadığı bir çağdan beri Ayasofya'nın ortasında duran iskele kalkıyor. 16 senedir o iskele orada. İskele kalktığı gün gidip Ayasofya'da yere yatacağım, şöyle 15 dakika kubbeye bakacağım. Çünkü unuttuk kubbesini."

En son kimleyi hatırlamıyorum ama, gerçekten de bizim çağlarımızdan olanların aralarında veya turistlerle yaptığı muhabbetlerde bu iskelenin varlığından söz edilir ve Ayasofya'yı iskelesiz görmüş olan veya bir göreni tanıyan pek zor bulunur.

Bu makaleye, dün gece yaşadığım ufak ama büyük bir değişikliğin farkına vardıktan sonra rastlamış oldum. Şehrimizdeki tek modern metro hattına 7. ve yeni bir durak olan Şişhane durağı eklenmiş. En azından metro haritasına. Her ne kadar metro gene alışılmış son durak olan Taksim'de yolculuğuna son verdiyse de, bu beyaz arkaplan üzerine yeşil tonla eklenmiş Şişhane istasyonu ifadesi yüzümü güldürdü. Metronun ilk açıldığı, orta okul, lise günlerimizde Levent'ten metroya binip Taksim'e gelerek Cuma akşamları sinemaya ve çıkmaya gittiğimiz günler aklıma geldi.

"Londra'dayken buraları fazla düşünme, İstanbul hep aynı" diyenlerin aksine, İstanbul başka çok şehirde göremeyeceğimiz bir hızla değişiyor. Ya da en azından arada bir dışarıdan bakan bir göze böyle görünüyor. Ve umarım bu değişiklikler İstanbul'un ebedi güzelliğine gem vurmaz...

------

A small break to my Visa Application Stories.

I just read on the November issue of Time Out Istanbul, from the interview with Nuri Colakoglu, the Chairman of the Executive Committee for the Istanbul 2010, European Capital of Culture Project:

"I am more concerned with the changes we can make to have permanently good effects on Istanbul... Removing the scaffolding that has been standing from ancient times that young people cannot even remember in the middle of Hagia Sophia. Been there for 16 years. The day it is removed, I will lie down in the middle of Hagia Sophia and watch the dome for 15 minutes. We fogot about the dome already!"

I don't remember who it was most recently, but it has always been a funny remark of discussion between many young Istanbul locals and among tourists that there is hardly anyone among our generations that has seen or known anyone to have seen the Hagia Sophia without that gigantic scaffolding in the middle.

I just ran into this article after finding out another small yet big change in Istanbul last night. On our one and only modern metro line, a new station, Sishane, has been added to the metro map as the 7h station on the line. Although the train terminated at its usual Taksim Station, it nonetheless put a smile on my face to see this first extension with a green font on white background, remembering the high school days and the first days of taking the metro from Levent to Taksim after leaving school on Friday to head for movies and on...

Despite all who claim "don't worry about Istanbul in London, it's all the same here", this city is changing with a speed not seen in many other places. Hope it stays as one of the most beautiful places...

No comments: